Bilimsel araştırma: Köpeklerle vakit geçirmek terapi etkisi sağlıyor

Güney Kore’deki Konkuk Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, köpeklerle kaliteli zaman geçirmenin stres ve kaygıyı azaltabildiği tespit edildi.

30 sağlıklı yetişkinden alınan beyin taramaları, köpeklerle etkileşimin beyinde rahatlama, konsantrasyon, yaratıcılık ve dikkatle ilişkili elektriksel aktivite ürettiğini gösterdi.

Bilim insanları bir elektroensefalogram (EEG) cihazı kullanarak 20 yaş ve üzeri 15 erkek ve kadının beyin aktivitesini ölçtü. Araştırmaya katılanlar “köpekle ilgili tüm faaliyetlerden sonra kendilerini önemli ölçüde daha az yorgun, depresif ve stresli hissettiklerini bildirdiler.”

Katılanlar dört yaşındaki dost canlısı dişi kanişle oynadı, onu besledi, bakımını yaptı, masaj yaptı, fotoğrafını çekti, ona sarıldı ve yürüttü; her aktivite yaklaşık üç dakika sürdü.

Araştırmacılar, köpekle oynarken veya köpekle yürürken, EEG’nin “rahat bir uyanıklık durumunu yansıtan” alfa beyin dalgalarını tespit ettiğini, taramanın ise normalde yüksek konsantrasyonla ilişkilendirilen beta beyin dalgalarında bir artışa neden olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, “Bu çalışma, belirli köpek aktivitelerinin, beyin aktivitesinin artmasını kolaylaştırarak daha güçlü rahatlamayı, duygusal dengeyi, dikkati, konsantrasyonu ve yaratıcılığı harekete geçirebileceğini gösterdi.” dedi.

KOŞULSUZ SEVGİ VERİYOR

Danışmanlık Rehberi’nden Georgina Sturmer da, köpeklerin insanların önemsendiklerini hissetmelerine yardımcı olabileceğini söyledi: “Terapide Carl Rogers’ın temel koşullarından biri olan ‘koşulsuz olumlu saygı’ kavramından bahsediyoruz. Bu, terapiye kişi merkezli yaklaşımın ilkelerinden biridir: Başkası bizimle koşulsuz olarak ilgilendiğinde kendimizi iyileştirip besleyebiliriz.”

“Ve bu tam olarak köpeklerin yapabileceği bir şey. Sevildiğimizi gösterip huzurlu hissetmemizi sağlarlar. Ben de bir köpek sahibi olarak, bizi seven ve koşulsuz olarak bizimle ilgilenen köpek dostlarımızla vakit geçirmenin bize sağladığı fiziksel ve duygusal faydalara tanıklık edebilirim.” dedi.

Araştırma Plos One dergisinde yayınlandı.

Bu yıl Emotion dergisinde yayınlanan başka bir çalışma da, evcil bir köpekle vakit geçirmenin insanların mutluluğunu artırabildiğini ve kaygıyı azaltabildiğini gösterdi. Stresli bir görevi üstlendikten sonra köpeklerle vakit geçiren katılımcıların, köpeklerle daha önceki deneyimlerine bakılmaksızın daha iyi bir ruh haline sahip olduklarını ve kaygılarının azaldığını buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x